Vi na poslu, a oni sami kod kuće ceo dan. Zovete ih 15 minuta, stalno razmišljate o upaljenim ringlama, peglama, o prozorima, terasi...Nije zabavno? Evo kako treba da bude. Kad ostavljate decu samu u kući, ujedno ih učite samostalnosti. Osećaj da ste im poverili odgovornost uticaće pozitivno na njihovo samopouzdanje. Dogovorite se s njima kad smeju da gledaju televiziju, da li će i koliko koristiti kompjuter.
Kraj školske godine mnogim roditeljima donosi radost, ali i veliku glavobolju, jer ne znaju šta da rade s mlađim školarcima dva i po meseca dok su na letnjem raspustu, a oni na poslu. Nažalost, nemaju svi tu sreću da na raspolaganju imaju "baka/deka servis", pa su onda prinuđeni da se snalaze i oni sami i njihovi mališani. Zato smo pitali Draganu Stanković, školskog psihologa i urednicu portala "Psihologijaonline.com, kako ostaviti decu samu kod kuće svakog dana na osam sati, kao i kad su oni uopšte spremni za to.
- Mišljenja u vezi s tim su podeljena. I dok jedni roditelji smatraju da je dete već s polaskom u prvi razred osnovne škole dovoljno zrelo da ostane samo kod kuće, drugi misle da je to prerano i da treba sačekati treći ili četvrti razred. Ipak, smatra se da je dete zaista zrelo da ostane samo kod kuće na nekoliko sati dnevno tek sa 11 godina - kaže Stankovićeva.
Odvajajte se sat po sat
Ona ističe da odvajanja treba da budu postepena, pa tako u kući ostavite dete prvo samo na pola sata, a potom taj period postepeno povećavajte. Važno je da se uverite da se deca osećaju dobro i sigurno kad su sama, pa su stoga test situacije u početku veoma bitne. Takođe, čim se vratite kući, pitajte dete je li sve bilo u redu dok je bilo samo, da li se uplašilo nečeg i kako je provelo vreme.
- Tokom letnjeg raspusta roditelji koji nemaju pomoć baka i deka zaista jesu u nezgodnoj situaciji. Ali, zato bi bilo dobro da deci, koja ostaju sama kod kuće, os,isle zanimljiv sadržaj u skladu s njihovim svakodnevnim obavezama, aktivnostima i interesovanjima. Na primer, dogovorite se s njima kad smeju da gledaju televiziju, da li će i koliko koristiti kompjuter, da li, dok su sami, mogu da idu kod drugova ili da se igraju s njima u obližnjem parku - savetuje Stankovićeva i dodaje da su to sve aktivnosti koje školarci mogu da obavljaju, a da se pri tom osećaju dobro, sigurno i bezbedno.
Ne strahujte pred decom
Naša sagovornica ističe da decu tokom raspusta ne bi trebalo da pritiskate da čitaju lektiru ili vežbaju matematiku jer je to vreme predviđeno za odmor i slobodne aktivnosti. Treba da iskoriste to vreme da se posvete hobiju i stvarima koje vole, jer će tako najbolje napuniti baterije za narednu školsku godinu.
- Kad dete počnete da ostavljate samo kod kuće, sasvim je normalno da ga zovete, na primer, na svakih sat vremena i proveravate je li sve u redu. Kasnije, kad steknete poverenje u njega, pozivi ne moraju da budu tako česti, ali važno je da je vaš mališan svestan da moće da vas pozove u bilo kom trenutku ako mu nešto treba - ističe Stankovićeva.
Ona napominje da je prilikom ovog novog poglavlja u vašem i detetovom životu vrlo važno da svoje strahove držite pod kontrolom. Čak i ako vam se razne negativne misli motaju po glavi, sakrijte to od deteta, jer će u suprotnom i samo biti uplašeno, pa če se opirati ostanku kod kuće.
Uputstva za odrastanje
Pre nego što dete ostavite samo u kući, ustanovite osnovna pravila.
- Ostavite mu svoj broj telefona, kao i telefone bliskih osoba i komšija koje može da okrene u hitnim situacijama.
- Objasnite mu da ne pušta nikoga u kuću bez vašeg znanja i odobrenja.
- Objasnite mu kako da koristi šporet i ostale uređaje u kući.
- Kažite mu da nepoznatima koji zvone na vrata ne otkriva da je samo kod kuće.
Intervju vodila: Biljana Stefanović
Comments powered by CComment