Jezik mladih - šifre koje mama i tata ne razumeju. Mladi sve više koriste skraćenice u dopisivanju i važno je da ih znate jer se u svakom trenutku na internetu nalazi 750.000 sajber predatora.
Kao što decu učimo da izbegavaju opasnost na ulici, isto tako moramo da ih naučimo i da izbegnu opasnosti koje vrebaju u virtuelnom svetu. Koliko je to važno, najbolje ilustruje podatak da se u svakom trenutku na internetu nalazi 750.000 sajber predatora, a da čak 80 odsto dece komunicira putem četa sa nepoznatim osobama, navodi se u vodiču za roditelje pod nazivom "Bezbednost dece na internetu".
U vodiču se ističe i da je trećina ispitane dece izjavila da njihovi roditelji ne znaju šta oni rade na internetu, kao i da je 35 odsto njih potvrdilo da su imali fizički susret sa osobom sa kojom su se upoznali putem društvenih mreža.
U današnje vreme problem predstavlja i to što deca sve češće komuniciraju u skraćenicama, što roditeljima dodatno otežava da budu u toku sa svim što ona rade. Skraćenice u komunikaciji mladi koriste zbog uštede vremena, ali i da bi poruke koje razmenjuju bile nerazumljive roditeljima.
- Mladi ljudi ređe razgovaraju, a sve više se dopisuju. Tako se stvaraju površni odnosi, a ne treba zaboraviti da upravo jezikom izražavamo emocije. Kroz razgovor upoznajemo i sebe i druge i gradimo međusobne veze i odnose - ukazuje Dragana Stanković, psiholog.
Sajber predatori
GDE VREBAJU:
- na društvenim mrežama
- u sobama za čet
- u onlajn igricama
KAKO VRBUJU DECU:
- koriste nadimke
- grade prijateljstvo
- dele ista interesovanja
Skraćenice u dopisivanju:
- PIR (parents in room) - roditelji u sobi
- TTYL (talk to you later) - čujemo se kasnije
- PRW (parents are watching) - roditelji posmatraju
- H8 (hate) - mrzim
- TNX (thanks) - hvala
- BTW (by yhe way) - uzgred
- IDK (oh my God) - o moj Bože
- BRB (be right back) - odmah se vraćam
Intervju vodila: Biljana Stefanović
Comments powered by CComment